Image
Bureau Veritas Slovenia - EUDR uredba proti krčenju gozdov

EUDR Evropska uredba o krčenju gozdov

Evropska uredba o krčenju gozdov (EUDR) je strateški zakonodajni ukrep Evropske unije, namenjena ustavitvi krčenja gozdov, zmanjšanju emisij toplogrednih plinov ter nadzoru krčenja gozdov ali njihove degradacije, povezane z vzorci porabe v EU. Uvaja stroge zahteve glede skrbnega pregleda za podjetja, ki uvažajo ali trgujejo  z zadevnimi primarnimi proizvodi (govedo, kakav, kava, oljna palma, guma, soja in les), proizvodi, ki jih vsebujejo, so bili z njimi krmljeni ali so bili proizvedeni iz njih, da se zagotovi, da ti proizvodi niso povezani s krčenjem gozdov. 

Ta uredba nalaga odgovornost gospodarskim subjektom in trgovcem* znotraj Evropske unije, da dokažejo prepričljive in preverljive podatke, da zadevni proizvodi niso povezani s krčenjem gozdov in so proizvedeni v skladu z lokalnimi predpisi in dovoljenji za uporabo zemljišč. EUDR poudarja zavezanost EU k varovanju okolja in zmanjševanju vplivov na podnebne spremembe z zmanjševanjem ekološkega odtisa svojih tržnih dejavnosti. 

Evropska unija želi zaščititi primarne gozdove, ker so edinstveni in nenadomestljivi.  Gozdni nasadi in zasajeni gozdovi imajo drugačno biotsko sestavo in zagotavljajo različne ekosistemske storitve v primerjavi s primarnimi gozdovi in gozdovi, ki se naravno obnavljajo. Ta uredba prav tako upošteva zaščito človekovih pravic ter pravic avtohtonih prebivalcev in lokalnih skupnosti, tako znotraj kot zunaj Unije. 

EUDR (Evropska uredba o krčenju gozdov) je v veljavi od 29. junija 2023 in razveljavlja EUTR (Evropska uredba o lesu). Gospodarski subjekti in trgovci* znotraj EU morajo spoštovati nova pravila, in sicer velika podjetja od 30. decembra 2024, mala in srednja podjetja pa od 20.6.2025.

  

IZZIVI 

Decembra 2022 so EU in njene države članice podpisale sporazum za sprejetje ukrepov za zaustavitev krčenja gozdov in degradacije gozdov, ki ju povzročajo uvoženi proizvodi. 

Pri izvajanju EUDR obstajajo pomembni izzivi: 

1. Kompleksnost dobavne verige: Sledenje in preverjanje izvora proizvodov je lahko zapleteno in drago zaradi večplastne narave globalnih dobavnih verig, ki vključujejo številne posrednike, proizvajalce in predelovalce. 

2. Razpoložljivost in natančnost podatkov: Zagotavljanje natančnih in zanesljivih podatkov o izvoru surovin in geolokaciji zahteva robustne sisteme zbiranja in preverjanja podatkov, kar predstavlja velik izziv. 

3. Stroški skladnosti: Skladnost z EUDR zahteva znatne finančne vložke v vzpostavitev sistema vodenja, spremljanja, poročanja in preverjanja. Ti stroški so lahko še posebej obremenjujoči za mala in srednje velika podjetja (MSP). 

4. Integracija tehnologije: Uvedba naprednih tehnologij, kot so sledljivost dobaviteljev, združena s satelitskimi podatki o krčenju gozdov, zahteva tehnično strokovnost, integracijo in znatne kapitalske naložbe. 

5. Sodelovanje z dobavitelji: Zagotavljanje skladnosti dobaviteljev z EUDR zahteva tesno sodelovanje, potencialno ponovno pogajanje o pogodbah ali iskanje novih dobaviteljev. 

6. Pravno in regulativno razumevanje: Temeljito razumevanje zahtev EUDR, spremljanje sprememb in časovnih okvirov za ublažitev tveganj je zahtevno in lahko zahteva specializirano pravno strokovno znanje ter strokovno znanje o gozdarstvu. 

7. Tržna dinamika: Prilagajanje skladnosti z EUDR lahko vpliva na konkurenčnost na trgu, saj lahko podjetja zunaj EU, ki niso podvržena tem predpisom, ponujajo cenejše alternative. 

8. Tveganje izgube ugleda: Neskladnost z EUDR lahko povzroči znatno škodo ugledu ali blagovni znamki, pravne in finančne kazni ter izgubo zaupanja potrošnikov ali strank, kar pomeni, da je popolna skladnost nujna. 

Za obravnavo teh izzivov morajo gospodarski subjekti in trgovci* pripraviti strateško in načrtno upravljanje s tveganji, vlagati v tehnologijo, strokovno znanje in robustne sisteme upravljanja sledljivosti dobaviteljev. 

Predvidene kazni za neskladnost z EUDR so najmanj 4 % prihodkov gospodarskega subjekta ali trgovca* iz prejšnjega poslovnega leta v celotni Uniji, zaplemba ustreznih izdelkov, zaplemba pridobljenih prihodkov, začasna izključitev iz javnega naročanja, začasna prepoved trgovanja ali prodaje ustreznega izdelka, prepoved izvajanja poenostavljenega skrbnega pregleda itd. 

  

KAJ MORAJO NAREDITI GOSPODARSKI SUBJEKTI IN TRGOVCI, DA IZPOLNIJO ZAHTEVE? 

  • Razumeti, kako se uredba nanaša na njihova podjetja. 

  • Izvesti analizo vrzeli glede skladnosti z EUDR. 

  • Vzpostaviti sistem vodenja, ki vključuje zbiranje podatkov, sledljivost dobaviteljev, geolokacijski izvor ustreznih surovin, upravljanje tveganj, ublažitev tveganj, skrbni pregled, poročanje, shranjevanje podatkov in povezavo z informacijskim sistemom Evropske komisije. 

  • Preveriti skladnost sistema vodenja. 

  • Izvesti presoje dobaviteljev v srednje ali visoko tveganih regijah. 

NA KOGA VSE VPLIVA UREDBA EUDR? 

Uredba EUDR vpliva na vse gospodarske subjekte ali trgovce*, ki delujejo na evropskem trgu in uvažajo ali izvažajo naslednje skupine proizvodov: kakav, kava, soja, palmovo olje, govedo, les, guma, oglje in tiskovine. Obveznosti EUDR se razlikujejo glede na to, kje podjetje stoji v dobavni verigi in glede na velikost podjetja. 

  

DEJSTVA 

Več kot 10%globalnih emisij toplogrednih plinov je posledica krčenja gozdov in degradacije gozdov.
Pričakovane koristi izvajanja EUDR: 32milijonov ton letno zmanjšanih emisij ogljika.
Približno 16 %globalnega krčenja gozdov povzročajo vzorci porabe v EU, zlasti pri surovinah, kot so soja, palmovo olje in govedina.
Krčenje gozdov pomembno prispeva k izgubi biotske raznovrstnosti. Gozdovi so dom 80%svetovnih kopenskih vrst, krčenje gozdov pa ogroža njihova življenjska okolja.
Kmetijska širitev povzroča skoraj 90%globalnega krčenja gozdov, več kot polovica pa je posledica pretvorbe v poljedelska zemljišča, skoraj 40 % pa je posledica pašništva živine.

KAKO VAM BUREAU VERITAS LAHKO POMAGA? 

Bureau Veritas vas lahko podpre pri izvedbi skrbnega pregleda EUDR z izvedbo neodvisnih presoj dobaviteljev, bodisi na lokaciji ali na daljavo. Naši strokovnjaki za gozdarstvo in druge proizvode lahko preverijo podatke vaše dobavne verige in zagotovijo natančnost, sledljivost in skladnost z zahtevami EUDR. Presoje dobaviteljev v srednje ali visoko tveganih regijah, ki jih izvaja svetovno priznano podjetje, kot je Bureau Veritas, bodo ključni element, ki bo pomagal oblikovati zaupanje v vaš postopek skrbnega pregleda. 

*Obrazložitev terminov

  • Gospodarski subjekt: vsaka fizična ali pravna oseba, ki v okviru gospodarske dejavnosti da zadevne proizvode na trg ali jih izvaža. 

  • Trgovec: vsaka oseba v dobavni verigi, razen gospodarskega subjekta, ki v okviru gospodarske dejavnosti omogoči dostopnost zadevnih proizvodov na trgu.

Kontaktirajte nas

LESENI IN PAPIRNI PROIZVODI
PETER BELE
01 4757 632 / peter.bele@bureauveritas.com

KMETIJSKI PRIDELKI IN ŽIVILA
DANIEL BELŠAK
02 4805 355 / daniel.belsak@bureauveritas.com